    KOA Speer Electronics, Inc. RK73G1ETTP1502F
    Part No.:
    RK73G1ETTP1502F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73G1ETTP1502F.pdf
    Description:
    RES 15K OHM 1% 1/10W 0402
    Resistance:
    15 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73G1ETTP1502F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73G1ETTP1502F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73G1ETTP1502F?
    Image RK73G1ETTP1502F
    Part Number RK73G1ETTP1502F
    Product Status Active
    Resistance 15 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)