    KOA Speer Electronics, Inc. RK73B3ATTE101J
    Part No.:
    RK73B3ATTE101J
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    2512 (6432 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73B3ATTE101J.pdf
    Description:
    RES 100 OHM 5% 1W 2512
    Manufacturer:
    KOA Speer Electronics, Inc.
    Series:
    RK73B
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    1W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    2512
    Size / Dimension:
    0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order RK73B3ATTE101J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73B3ATTE101J price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73B3ATTE101J?
    Image RK73B3ATTE101J
    Part Number RK73B3ATTE101J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73B
    Package/Case 2512 (6432 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 100 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 1W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 2512
    Size / Dimension 0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)