    KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2HTTE4R7J
    Part No.:
    RK73B2HTTE4R7J
    Package:
    2010 (5025 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73B2HTTE4R7J.pdf
    Description:
    RES 4.7 OHM 5% 3/4W 2010
    Package/Case:
    2010 (5025 Metric)
    Resistance:
    4.7 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.75W, 3/4W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    2010
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73B2HTTE4R7J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73B2HTTE4R7J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73B2HTTE4R7J?
    Image RK73B2HTTE4R7J
    Part Number RK73B2HTTE4R7J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73B
    Package/Case 2010 (5025 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 4.7 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.75W, 3/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 2010
    Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)