    KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ETTD3R3J
    Part No.:
    RK73B2ETTD3R3J
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73B2ETTD3R3J.pdf
    Description:
    RES 3.3 OHM 5% 1/2W 1210
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Resistance:
    3.3 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    1210
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73B2ETTD3R3J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73B2ETTD3R3J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73B2ETTD3R3J?
    Image RK73B2ETTD3R3J
    Part Number RK73B2ETTD3R3J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73B
    Package/Case 1210 (3225 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 3.3 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)