    KOA Speer Electronics, Inc. RK73B2ETTD302J
    Part No.:
    RK73B2ETTD302J
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRK73B2ETTD302J.pdf
    Description:
    RES 3K OHM 5% 1/2W 1210
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Resistance:
    3 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    1210
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Datasheet:
    1. How to order RK73B2ETTD302J on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RK73B2ETTD302J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RK73B2ETTD302J?
    Image RK73B2ETTD302J
    Part Number RK73B2ETTD302J
    Manufacturer KOA Speer Electronics, Inc.
    Series RK73B
    Package/Case 1210 (3225 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 3 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)