    KEMET PEH534VDC3220M2
    Part No.:
    PEH534VDC3220M2
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPEH534VDC3220M2.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Series:
    PEH534
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    460mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.1 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.260" (32.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order PEH534VDC3220M2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PEH534VDC3220M2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PEH534VDC3220M2?
    Image PEH534VDC3220M2
    Part Number PEH534VDC3220M2
    Manufacturer KEMET
    Package/Case
    Series PEH534
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 460mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 100 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)