    KEMET PEG124HA2470QE4
    Part No.:
    PEG124HA2470QE4
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPEG124HA2470QE4.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 25V AXIAL TH
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Series:
    PEG124
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    -10%, +30%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.4Ohm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    141 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    440 mA @ 5 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order PEG124HA2470QE4 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PEG124HA2470QE4 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PEG124HA2470QE4?
    Image PEG124HA2470QE4
    Part Number PEG124HA2470QE4
    Manufacturer KEMET
    Package/Case
    Series PEG124
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance -10%, +30%
    Voltage - Rated 25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 141 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 440 mA @ 5 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia x 0.787" L (10.00mm x 20.00mm)