    KEMET EST228M050AN2AA
    Part No.:
    EST228M050AN2AA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEST228M050AN2AA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Series:
    EST
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    40mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.76 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.68 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.496" (38.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order EST228M050AN2AA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EST228M050AN2AA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EST228M050AN2AA?
    Image EST228M050AN2AA
    Part Number EST228M050AN2AA
    Manufacturer KEMET
    Package/Case
    Series EST
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm @ 100kHz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.76 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.68 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)