    KEMET ESE227M035AG3EA
    Part No.:
    ESE227M035AG3EA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDESE227M035AG3EA.pdf
    Description:
    CAP ALUM RAD 105C
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Series:
    ESE
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    230 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    287.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order ESE227M035AG3EA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ESE227M035AG3EA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESE227M035AG3EA?
    Image ESE227M035AG3EA
    Part Number ESE227M035AG3EA
    Manufacturer KEMET
    Package/Case
    Series ESE
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 230 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 287.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)