    KEMET ELH476M450AQ1AA
    Part No.:
    ELH476M450AQ1AA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDELH476M450AQ1AA.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP TH
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Series:
    ELH
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.46Ohm @ 20kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    725 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order ELH476M450AQ1AA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ELH476M450AQ1AA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ELH476M450AQ1AA?
    Image ELH476M450AQ1AA
    Part Number ELH476M450AQ1AA
    Manufacturer KEMET
    Package/Case
    Series ELH
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.46Ohm @ 20kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 725 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)