    E-Switch RB141C1100-234
    Part No.:
    RB141C1100-234
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRB141C1100-234.pdf
    Description:
    SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
    Current Rating (Amps):
    15A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Illumination Type, Color:
    Incandescent, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VDC
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 65°C
    Datasheet:
    1. How to order RB141C1100-234 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RB141C1100-234 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB141C1100-234?
    Image RB141C1100 RB141C1100-214 RB141C1100-224 RB141C1100-234
    Part Number RB141C1100 RB141C1100-214 RB141C1100-224 RB141C1100-234
    Current Rating (Amps) 15A (AC) 15A (AC) 15A (AC) 15A (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection - - - -
    Features - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
    Operating Temperature -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C