    E-Switch RB141C1100-214
    Part No.:
    RB141C1100-214
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rocker Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRB141C1100-214.pdf
    Description:
    SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    RB1, LAMB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Circuit:
    SPST
    Switch Function:
    On-Off
    Current Rating (Amps):
    15A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Concave (Curved) - Illuminated
    Color - Actuator/Cap:
    Black
    Actuator Marking:
    No Marking
    Illumination Type, Color:
    Incandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VDC
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection:
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 65°C
    Approval Agency:
    cULus
    Datasheet:
    1. How to order RB141C1100-214 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RB141C1100-214 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RB141C1100-214?
    Image RB141C1100 RB141C1100-214 RB141C1100-224 RB141C1100-234
    Part Number RB141C1100 RB141C1100-214 RB141C1100-224 RB141C1100-234
    Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch
    Series RB1, LAMB RB1, LAMB RB1, LAMB RB1, LAMB
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Circuit SPST SPST SPST SPST
    Switch Function On-Off On-Off On-Off On-Off
    Current Rating (Amps) 15A (AC) 15A (AC) 15A (AC) 15A (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC - - - -
    Color - Actuator/Cap Black Black Black Black
    Actuator Marking No Marking No Marking No Marking No Marking
    Illumination Type, Color Incandescent, Red Incandescent, Red Incandescent, Red Incandescent, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC 12 VDC 12 VDC 12 VDC
    Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Ingress Protection - - - -
    Features - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm Rectangular - 30.00mm x 11.00mm
    Operating Temperature -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C -20°C ~ 65°C