    E-Switch KC34A30.001SPS
    Part No.:
    KC34A30.001SPS
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC34A30.001SPS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    KC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    4
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    3
    Circuit per Deck:
    3P4T
    Contact Timing:
    Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    30.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC34A30.001SPS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC34A30.001SPS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC34A30.001SPS?
    Image KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
    Part Number KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
    Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch
    Series KC KC KC KC KC
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 4 4 4 4 4
    Index Stops Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Decks 1 1 1 1 1
    Number of Poles per Deck 3 3 3 3 3
    Circuit per Deck 3P4T 3P4T 3P4T 3P4T 3P4T
    Contact Timing Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm
    Angle of Throw 30° 30° 30° 30° 30°
    Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
    Contact Finish Silver Silver Silver Silver Silver
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Features - - - - -
    Depth Behind Panel 14.20mm 14.20mm 14.20mm 14.20mm 14.20mm