    E-Switch KC34A30.001NPS
    Part No.:
    KC34A30.001NPS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC34A30.001NPS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    30.00mm
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC34A30.001NPS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC34A30.001NPS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC34A30.001NPS?
    Image KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
    Part Number KC34A30.001NLS KC34A30.001NPS KC34A30.001SLS KC34A30.001SPS KC34A30.001NPF
    Current Rating (Amps) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm 30.00mm
    Angle of Throw 30° 30° 30° 30° 30°
    Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
    Contact Finish Silver Silver Silver Silver Silver
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
    Features - - - - -
    Depth Behind Panel 14.20mm 14.20mm 14.20mm 14.20mm 14.20mm