B43644B5397M060.pdf
B43644B5397M060.pdf
| Image |  |
| Part Number | B43644B5397M060 |
| Manufacturer | EPCOS - TDK Electronics |
| Package/Case | |
| Series | B43644 |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 390 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 270mOhm @ 100Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | 420 mOhms |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |