    EPCOS - TDK Electronics B43630A2338M062
    Part No.:
    B43630A2338M062
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43630A2338M062.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP TH
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43630
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    50mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5.6 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.244" (57.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43630A2338M062 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43630A2338M062 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43630A2338M062?
    Image B43630A2338M062
    Part Number B43630A2338M062
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43630
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 100 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)