    EPCOS - TDK Electronics B43547A5477M007
    Part No.:
    B43547A5477M007
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43547A5477M007.pdf
    Description:
    CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP TH
    Series:
    B43547
    Capacitance:
    470 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    160mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.79 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    240 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43547A5477M007 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43547A5477M007 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43547A5477M007?
    Image B43547A5477M007
    Part Number B43547A5477M007
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43547
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Capacitance 470 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.79 A @ 100 Hz
    Impedance 240 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)