    EPCOS - TDK Electronics B43545B9567M007
    Part No.:
    B43545B9567M007
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43545B9567M007.pdf
    Description:
    CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP TH
    Series:
    B43545
    Capacitance:
    560 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    110mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.87 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    160 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43545B9567M007 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43545B9567M007 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43545B9567M007?
    Image B43545B9567M007
    Part Number B43545B9567M007
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43545
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Capacitance 560 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.87 A @ 100 Hz
    Impedance 160 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)