    EPCOS - TDK Electronics B43545A5567M062
    Part No.:
    B43545A5567M062
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43545A5567M062.pdf
    Description:
    CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
    Series:
    B43545
    Capacitance:
    560 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    160mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.08 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    250 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.244" (57.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43545A5567M062 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43545A5567M062 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43545A5567M062?
    Image B43545A5567M062
    Part Number B43545A5567M062
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43545
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Capacitance 560 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.08 A @ 100 Hz
    Impedance 250 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)