    EPCOS - TDK Electronics B43544E9827M067
    Part No.:
    B43544E9827M067
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43544E9827M067.pdf
    Description:
    CAP ALUM 400V POLAR
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43544
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    820 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    75mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    3.59 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    110 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43544E9827M067 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43544E9827M067 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43544E9827M067?
    Image B43544E9827M067
    Part Number B43544E9827M067
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43544
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 820 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 3.59 A @ 100 Hz
    Impedance 110 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)