    EPCOS - TDK Electronics B43544A5567M062
    Part No.:
    B43544A5567M062
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43544A5567M062.pdf
    Description:
    CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP TH
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43544
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    560 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    450 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43544A5567M062 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43544A5567M062 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43544A5567M062?
    Image B43544A5567M062
    Part Number B43544A5567M062
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43544
    Packaging Tray
    Product Status Active
    Capacitance 560 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 450 V
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)