    EPCOS - TDK Electronics B43508F2108M002
    Part No.:
    B43508F2108M002
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43508F2108M002.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
    Series:
    B43508
    Product Status:
    Not For New Designs
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.23 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    160 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43508F2108M002 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43508F2108M002 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43508F2108M002?
    Image B43508F2108M002
    Part Number B43508F2108M002
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43508
    Packaging Bulk
    Product Status Not For New Designs
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.23 A @ 100 Hz
    Impedance 160 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)