    EPCOS - TDK Electronics B43505A9227M087
    Part No.:
    B43505A9227M087
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43505A9227M087.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.661" (42.20mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43505A9227M087 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43505A9227M087 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43505A9227M087?
    Image B43505A9227M087
    Part Number B43505A9227M087
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 100 Hz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.661" (42.20mm)