    EPCOS - TDK Electronics B43505A9227M007
    Part No.:
    B43505A9227M007
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43505A9227M007.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43505
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    400mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    1.3 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    500 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43505A9227M007 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43505A9227M007 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43505A9227M007?
    Image B43505A9227M007
    Part Number B43505A9227M007
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43505
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 400mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 100 Hz
    Impedance 500 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)