    EPCOS - TDK Electronics B43505A9157M007
    Part No.:
    B43505A9157M007
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43505A9157M007.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP TH
    Series:
    B43505
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    590mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    950 mA @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    730 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.654" (42.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43505A9157M007 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43505A9157M007 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43505A9157M007?
    Image B43505A9157M007
    Part Number B43505A9157M007
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43505
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 400 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 590mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 950 mA @ 100 Hz
    Impedance 730 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)