    EPCOS - TDK Electronics B43501F2188M000
    Part No.:
    B43501F2188M000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43501F2188M000.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP TH
    Series:
    B43501
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    1800 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    55mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    4.75 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    75 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.850" (47.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43501F2188M000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43501F2188M000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43501F2188M000?
    Image B43501F2188M000
    Part Number B43501F2188M000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43501
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 1800 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 4.75 A @ 100 Hz
    Impedance 75 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)