    EPCOS - TDK Electronics B43501E2687M
    Part No.:
    B43501E2687M
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43501E2687M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP TH
    Series:
    B43501
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    680 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    150mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.54 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    190 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.850" (47.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B43501E2687M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43501E2687M price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43501E2687M?
    Image B43501E2687M
    Part Number B43501E2687M
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43501
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 680 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 150mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.54 A @ 100 Hz
    Impedance 190 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)