    EPCOS - TDK Electronics B43501E2228M80
    Part No.:
    B43501E2228M80
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43501E2228M80.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43501
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    45mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.:
    10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    5.46 A @ 100 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    60 mOhms
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.047" (52.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43501E2228M80 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43501E2228M80 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43501E2228M80?
    Image B43501E2228M80
    Part Number B43501E2228M80
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43501
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 5.46 A @ 100 Hz
    Impedance 60 mOhms
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)