    EPCOS - TDK Electronics B43252B127M
    Part No.:
    B43252B127M
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB43252B127M.pdf
    Description:
    CAP ALUM 120UF 20% 315V SNAP TH
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Series:
    B43252
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    120 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    315 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    640 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension:
    1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max):
    1.063" (27.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order B43252B127M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B43252B127M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B43252B127M?
    Image B43252B127M
    Part Number B43252B127M
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case
    Series B43252
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 120 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 315 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -25°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
    Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)