    Enerdoor FIN1700E.040.M
    Part No.:
    FIN1700E.040.M
    Manufacturer:
    Enerdoor
    Category:
    Power Line Filter Modules
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFIN1700E.040.M.pdf
    Description:
    LINE FILTER 40A CHASSIS MOUNT
    Manufacturer:
    Enerdoor
    Series:
    FIN1700E
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Filter Type:
    Three Phase (Delta)
    Configuration:
    Two Stage
    Voltage - Rated DC:
    Voltage - Rated AC:
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral):
    3.1 kV
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase):
    2.3 kV
    Current:
    40 A
    Frequency - Operating:
    50/60Hz
    Applications:
    Medical
    Approval Agency:
    CE, CSA, cURus, UL
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Termination Style:
    Terminal Block
    Inductance:
    Datasheet:
    1. How to order FIN1700E.040.M on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FIN1700E.040.M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FIN1700E.040.M?
    Image FIN1700E.018.M FIN1700E.070.M FIN1700EG.055.M FIN1700E.055.M FIN1700E.040.M
    Part Number FIN1700E.018.M FIN1700E.070.M FIN1700EG.055.M FIN1700E.055.M FIN1700E.040.M
    Manufacturer Enerdoor Enerdoor Enerdoor Enerdoor Enerdoor
    Series FIN1700E FIN1700E FIN1700E FIN1700E FIN1700E
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Configuration Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage Two Stage
    Voltage - Rated DC - - - - -
    Voltage - Rated AC - - - - -
    Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral) 3.1 kV 3.1 kV 3.1 kV 3.1 kV 3.1 kV
    Voltage - Rated AC (Phase to Phase) 2.3 kV 2.3 kV 2.3 kV 2.3 kV 2.3 kV
    Current 40 A 40 A 40 A 40 A 40 A
    Frequency - Operating 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz 50/60Hz
    Applications Medical Medical Medical Medical Medical
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C