    Diodes Incorporated SBR30A40CT-G
    Part No.:
    SBR30A40CT-G
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR30A40CT-G.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 40V 30A TO-220-3
    Series:
    SBR®
    Package/Case:
    TO-220-3
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    500 mV @ 15 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Datasheet:
    1. How to order SBR30A40CT-G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR30A40CT-G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR30A40CT-G?
    Image SBR30A40CTFP SBR30A40CT SBR30A40CTFP-JT SBR30A40CT-G SBR30A40CT-G-23
    Part Number SBR30A40CTFP SBR30A40CT SBR30A40CTFP-JT SBR30A40CT-G SBR30A40CT-G-23
    Series SBR® SBR® SBR® SBR® SBR®
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A 30A 30A 30A 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V