    Diodes Incorporated SBR30A40CTFP
    Part No.:
    SBR30A40CTFP
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR30A40CTFP.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 40V 15A ITO220AB
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    SBR®
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    500 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order SBR30A40CTFP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR30A40CTFP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR30A40CTFP?
    Image SBR30A40CTFP SBR30A40CTFP-JT
    Part Number SBR30A40CTFP SBR30A40CTFP-JT
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series SBR® SBR®
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 15 A 500 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V 500 µA @ 40 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C