    Cosel USA, Inc. ADA600F-24
    Part No.:
    ADA600F-24
    Manufacturer:
    Cosel USA, Inc.
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDADA600F-24.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 24V 360W
    Manufacturer:
    Cosel USA, Inc.
    Series:
    ADA (600W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    85 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1:
    24V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    15 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    360W (600W Forced Air)
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 71°C (With Derating)
    Features:
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm)
    Datasheet:
    1. How to order ADA600F-24 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ADA600F-24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ADA600F-24?
    Image ADA600F-48 ADA600F-24 ADA600F-36 ADA600F-30 ADA600F-36-D40
    Part Number ADA600F-48 ADA600F-24 ADA600F-36 ADA600F-30 ADA600F-36-D40
    Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
    Series ADA (600W) ADA (600W) ADA (600W) ADA (600W) ADA (600W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC 85 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1 24V 24V 24V 24V 24V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Voltage - Output 5 - - - - -
    Voltage - Output 6 - - - - -
    Current - Output 1 15 A 15 A 15 A 15 A 15 A
    Current - Output 2 - - - - -
    Current - Output 3 - - - - -
    Current - Output 4 - - - - -
    Current - Output 5 - - - - -
    Current - Output 6 - - - - -
    Power (Watts) 360W (600W Forced Air) 360W (600W Forced Air) 360W (600W Forced Air) 360W (600W Forced Air) 360W (600W Forced Air)
    Voltage - Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm) 7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm) 7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm) 7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm) 7.68" L x 5.00" W x 2.56" H (195.0mm x 127.0mm x 65.0mm)