    Cornell Dubilier Knowles VPR332U040N3L
    Part No.:
    VPR332U040N3L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVPR332U040N3L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 40V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    VPR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    40 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    14mOhm @ 10kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    6.437 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.402" (10.20mm)
    Size / Dimension:
    1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max):
    3.626" (92.10mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order VPR332U040N3L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VPR332U040N3L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VPR332U040N3L?
    Image VPR332U040N3L
    Part Number VPR332U040N3L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series VPR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 40 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 10kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ High Frequency 6.437 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
    Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max) 3.626" (92.10mm)