    Cornell Dubilier Knowles VPR242U050N3L
    Part No.:
    VPR242U050N3L
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVPR242U050N3L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2400UF 50V RADIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    VPR
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2400 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    15mOhm @ 10kHz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    5.639 A @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.402" (10.20mm)
    Size / Dimension:
    1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max):
    3.626" (92.10mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order VPR242U050N3L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VPR242U050N3L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VPR242U050N3L?
    Image VPR242U050N3L
    Part Number VPR242U050N3L
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series VPR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2400 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 10kHz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ High Frequency 5.639 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.402" (10.20mm)
    Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
    Height - Seated (Max) 3.626" (92.10mm)