Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST800V360J032.
| Image |  |
| Part Number | ST800V360J032 |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | ST |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 80 µF |
| Tolerance | -10%, +20% |
| Voltage - Rated | 360 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.15Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 55°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |