    Cornell Dubilier Knowles SKR47M350ST
    Part No.:
    SKR47M350ST
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSKR47M350ST.pdf
    Description:
    CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    564.67Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    14 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order SKR47M350ST on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SKR47M350ST price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SKR47M350ST?
    Image SKR47M350ST
    Part Number SKR47M350ST
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SK
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 350 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 564.67Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 14 mA @ 120 Hz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)