    Cornell Dubilier Knowles SKA470M035
    Part No.:
    SKA470M035
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSKA470M035.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 35V AXIAL TH
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SKA
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3.76Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    121 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    139.15 mA @ 1 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order SKA470M035 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SKA470M035 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SKA470M035?
    Image SKA470M035
    Part Number SKA470M035
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SKA
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3.76Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 121 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 139.15 mA @ 1 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.236" Dia x 0.630" L (6.00mm x 16.00mm)