    Cornell Dubilier Knowles SK101M050AT
    Part No.:
    SK101M050AT
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSK101M050AT.pdf
    Description:
    ALUM ELECT/M
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SK
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.33Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    350 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.512" (13.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Datasheet:
    1. How to order SK101M050AT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SK101M050AT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SK101M050AT?
    Image SK101M050AT
    Part Number SK101M050AT
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SK
    Packaging Tape & Box (TB)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.33Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 350 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)