    Cornell Dubilier Knowles SJR476M050
    Part No.:
    SJR476M050
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSJR476M050.pdf
    Description:
    ELECTROLYTIC/IC
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    SJR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    3.39Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency:
    130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    169 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.425" (10.80mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order SJR476M050 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SJR476M050 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SJR476M050?
    Image SJR476M050
    Part Number SJR476M050
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series SJR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 3.39Ohm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications Bypass, Decoupling
    Ripple Current @ Low Frequency 130 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 169 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
    Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)