    Cornell Dubilier Knowles PSU82915B
    Part No.:
    PSU82915B
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSU82915B.pdf
    Description:
    CAP ALUM 829UF 125V QC CHAS MT
    Capacitance:
    829 µF
    Tolerance:
    0%, +20%
    Voltage - Rated:
    125 V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Size / Dimension:
    1.813" Dia (46.05mm)
    Height - Seated (Max):
    3.375" (85.73mm)
    Datasheet:
    1. How to order PSU82915B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSU82915B price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSU82915B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PSU82915B.
    Image PSU82915B
    Part Number PSU82915B
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series PSU
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 829 µF
    Tolerance 0%, +20%
    Voltage - Rated 125 V
    Lifetime @ Temp. -
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications Motor Start
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 1.813" Dia (46.05mm)
    Height - Seated (Max) 3.375" (85.73mm)