    Cornell Dubilier Knowles PSU102015
    Part No.:
    PSU102015
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPSU102015.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1020UF 125V QC CHAS MT
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    PSU
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1020 µF
    Tolerance:
    0%, +20%
    Voltage - Rated:
    125 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 65°C
    Polarization:
    Bi-Polar
    Ratings:
    Applications:
    Motor Start
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    2.063" Dia (52.40mm)
    Height - Seated (Max):
    4.375" (111.13mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Datasheet:
    1. How to order PSU102015 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PSU102015 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PSU102015?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PSU102015.
    Image PSU102015
    Part Number PSU102015
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series PSU
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 1020 µF
    Tolerance 0%, +20%
    Voltage - Rated 125 V
    Lifetime @ Temp. -
    Operating Temperature -40°C ~ 65°C
    Polarization Bi-Polar
    Ratings -
    Applications Motor Start
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.063" Dia (52.40mm)
    Height - Seated (Max) 4.375" (111.13mm)