    Cornell Dubilier Knowles PF212V500BF2B
    Part No.:
    PF212V500BF2B
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Description:
    CAP ALUM 500V POLAR
    Manufacturer:
    Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case:
    Series:
    PF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2.1 mF
    Tolerance:
    -10%, +20%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    95mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.752" (19.10mm)
    Size / Dimension:
    2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max):
    5.747" (145.97mm)
    Surface Mount Land Size:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    1. How to order PF212V500BF2B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PF212V500BF2B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PF212V500BF2B?
    Image PF212V500BF2B
    Part Number PF212V500BF2B
    Manufacturer Cornell Dubilier Knowles
    Package/Case
    Series PF
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 2.1 mF
    Tolerance -10%, +20%
    Voltage - Rated 500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 95mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. -
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Impedance -
    Lead Spacing 0.752" (19.10mm)
    Size / Dimension 2.024" Dia (51.41mm)
    Height - Seated (Max) 5.747" (145.97mm)