MLSG102M060JK0C.pdf
MLSG102M060JK0C.pdf
| Image |  |
| Part Number | MLSG102M060JK0C |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | Slimpack™- MLSG |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 1000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 60 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 109mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 6.6 A @ 20 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.500" (12.70mm) |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.000" W (38.10mm x 25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |