MLS103M020EA0D.pdf
MLS103M020EA0D.pdf
| Image | |
| Part Number | MLS103M020EA0D |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Knowles |
| Package/Case | |
| Series | MLS |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 10000 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 20 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 56mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 10000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 13.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 15 A @ 20 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |