MLP501M150EK0C.pdf
MLP501M150EK0C.pdf
| Image | |
| Part Number | MLP501M150EK0C |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 500 µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 150 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 355mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.3 A @ 20 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) |
| Size / Dimension | 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) |