    Cornell Dubilier Knowles CGS461T500V2L
    Part No.:
    CGS461T500V2L
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGS461T500V2L.pdf
    Description:
    CAP ALUM 460UF 500V SCREW CHAS M
    Capacitance:
    460 µF
    Tolerance:
    -10%, +50%
    Voltage - Rated:
    500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    225mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    2.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    3.9 A @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max):
    2.625" (66.68mm)
    Datasheet:
    1. How to order CGS461T500V2L on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGS461T500V2L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGS461T500V2L?
    Image CGS461T500V2L
    Part Number CGS461T500V2L
    Product Status Active
    Capacitance 460 µF
    Tolerance -10%, +50%
    Voltage - Rated 500 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 225mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 2.6 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 3.9 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)