    Cornell Dubilier Knowles CGS332T200W4C
    Part No.:
    CGS332T200W4C
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGS332T200W4C.pdf
    Description:
    CAP ALUM 3300UF 200V SCREW CHAS
    Capacitance:
    3300 µF
    Tolerance:
    -10%, +50%
    Voltage - Rated:
    200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    9.75 A @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max):
    4.125" (104.78mm)
    Datasheet:
    1. How to order CGS332T200W4C on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGS332T200W4C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGS332T200W4C?
    Image CGS332T200W4C
    Part Number CGS332T200W4C
    Product Status Active
    Capacitance 3300 µF
    Tolerance -10%, +50%
    Voltage - Rated 200 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 6.5 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 9.75 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
    Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)