CGS312U100R5C.pdf
CGS312U100R5C.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CGS312U100R5C.
| Image |  |
| Part Number | CGS312U100R5C |
| Product Status | Active |
| Capacitance | 3100 µF |
| Tolerance | -10%, +75% |
| Voltage - Rated | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 36mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.32 A @ 10 kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 1.375" Dia (34.93mm) |
| Height - Seated (Max) | 5.125" (130.18mm) |