    Cornell Dubilier Knowles CGS304U6R3V4C
    Part No.:
    CGS304U6R3V4C
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCGS304U6R3V4C.pdf
    Description:
    CAP ALUM 300000UF 6.3V SCREW CHA
    Capacitance:
    300000 µF
    Tolerance:
    -10%, +75%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    14.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    19.11 A @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max):
    4.125" (104.78mm)
    Datasheet:
    1. How to order CGS304U6R3V4C on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CGS304U6R3V4C price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CGS304U6R3V4C?
    Image CGS304U6R3V4C
    Part Number CGS304U6R3V4C
    Product Status Active
    Capacitance 300000 µF
    Tolerance -10%, +75%
    Voltage - Rated 6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm @ 120Hz
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 14.7 A @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 19.11 A @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
    Height - Seated (Max) 4.125" (104.78mm)